Türk Kızılayı’nın koordine ettiği, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Proğramı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen,  AB  ve üyeleri tarafından finanse edilen KIZILAYKART_SUY projesi kapsamında Kızılay Hatay Bölge Ofisi teknik uzmanları Mehmet Güvel ve Hülya Sağlam Kadirli İlçe Kaymakamı Tamer Orhan’ı makamında ziyaret ederek yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdiler.
        Kadirli Kaymakamlığı S.Y.D.V. Müdiresi Nuriye Çanak’ın da hazır bulunduğu ziyarette ilçemizde yapılacak faaliyetler masaya yatırıldı.
Bilindiği gibi Türkiye'de bulunan ve büyük bölümü kamplar dışında yaşayan Suriyelilerin gıda, giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirilen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” kapsamında geçtiğimiz Ekim ayında Kızılaykart-Suy başvuruları alınmaya başladı. Avrupa Birliği'nin (AB) 348 milyon lira maddi kaynak sağladığı programda başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca alınırken yardımlar Kızılay Kart ile dağıtılıyor. Suriye vatandaşları, yardım başvurularını 81 il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden gerçekleştiriyor. Başvuruları kabul edilerek sosyal uyum yardımına hak kazanan Suriye vatandaşlarına aylık 120 TL ödemeler Ocak 2017’den itibaren Türk Kızılayı tarafından hayata geçirilen Kızılay Kart ile yapılmaya başlandı.

        Ziyaret dolayısıyla memnuniyetini dile getiren Kaymakam Tamer Orhan “İhtiyaç sahibi yabancılar, Göç İdaresi tarafından verilen 99 ile başlayan kimlikleri ile birlikte ilçemizde  bulunan sosyal yardımlaşma vakfına müracaat ediyorlar. Müracaatlarının değerlendirilme sürecinde bütünleşik sistemden kriterlerine bakılıyor; yerinde, adreste incelemeleri yapılıyor. Bunlar birleştirilerek bu program çerçevesinde yani demografik kriterlere uygun aileler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla Kızılay’a iletilerek, Kızılay Kart aracılığıyla da ailelere yardım iletiliyor” dedi.
 
İSAY2 Galeri