Osmanlı Devletinin son zamanlarında dağlarda yaşayan bir eşkiyanın,girdiği kara bir kütüğün içine saklanarak jandarmalardan kurtulduğunu anlattığı bir öyküden ismini almaktadır.

Kültür

AVŞAR TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Coğrafya

Köy, dağınık bir yerleşime sahip olduğundan aşağı ve yukarı Karakütük olarak 2 ye ayrılır. Aşağı Karakütük ilçe merkezine yalaşık 5 km. yukarı karakütük ise yaklaşık 12 km. mesafededir.

Köyün yolunun devamında Kokar kaplıcası bulunur. Bu kaplıca Karakütük köyü üzerinden ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. İki yamacında yaşlı, yüksek çam ağaçları ve fundalık bulunur. Köyün karşısında Akarca yaylası vardır.(Hüzeyfe akarca ve ailesi yaylaya gelenlerden sadece biri) Köy çevresinde birçok kızılcık kirazı ağaçları bulunur.

Karakütük köyü gençleri çoğu zaman ilçe merkezine inerler. İşleri varsa hallettikten sonra "Çamlı Kahve" civarına toplanıp okey taşları ve kağıtlarla stres atarlar. Köydekiler bazı zamanlarda Kokar yolu üzerinde Kokar'lılara sebze meyve satmak için yol kenarlarına tezgah kurarlar.

Köy Muhtarı : Mustafa AKDUMANLI
Muhtar Tel : 0535 4288669
Köy Nüfusu:1373