Harkaçtığı köyü osmaniye ili Kadirli ilçesine Bağlıdır.
Harkaçtığı  köyü  kadirli merkez'e 10 Km mesafe uzaklıktadır. Osmaniye Merkez'e Uzaklığı 53 Km'dir.
Köy halkının Geçimi Tarım Ve hayvancılık ile sağlanmaktadır. 
Rakım 40m.
Posta Kodu : 80750
Köy Muhtarı : İrfan TOPÇU
Muhtar Tel : 05422946012
Köy Nüfusu:785
 
HARKAÇTIĞI KÖYÜNDE YAŞANANLAR
 
Kadirlinin kuzeyindeki Torosdağlarından szüzülerek gelen Savrun suyunun kıyısında bulunan Harkaçtığı köyünün ismi yöre tarihinin derin izlerini taşır. Savrun suyundan alınan sular açılan “Hark” veya “Kanal” ile tarlalara ulaştırılmış, çeltik ekimi yapılmış. Osmanlı’nın son döneminde 1830’lu yıllarda Harkaçtığı köyünün arkları Maraşlı Bayezidzade Süleyman Paşa tarafından yörenin önde gelen ailelerinden Karamüftülere verildi. Bu gelişmeden sonra Karamüftüler ailesi yörede söz sahibi oldular.
    Harkaçtığı köyünde yaşayan ve Tayyıplı olarak bilinen ve kökenleri Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki tımarlı sipahi yapılanmasına kadar uzanan  aile yörenin idari ve ilmi hayatında yüzyıllardır kendi gücünü korumuştu. Osmanlı’nın son döneminde aynı aileden gelen Müftü Osman Nuri Efendi, Kadirli ilçesinde sevilen saylan bir insan idi. Fransız işgali esnasında Osman Nuri Hoca Kuvayı milliye teşkilatının başkanı olarak önemli hizmetlerde de bulunmuştu. Halkın dilinde sevilen ve sayılan bir insan idi.  Tayyıplı’nın denetiminde Harkaçtığı köyünde molla yetiştirmek için dini eğitim verilmişti. Ve bu amaçla ottan ve kamıştan yapılan  “hu” binaları hazırlanmıştı.
 
HARKAÇTIĞI KÖYÜNDE EĞİTİMİN PARLAYAN IŞIKLARI
 
    Cumhuriyetin ilanından kısa süre sonra Harkaçtığı köyünde İlkokul açıldı.  Ve geçen yıllar içinde bu okulda görev yapan öğretmenler ve öğrenciler Türkiye’de önemli görevler aldılar. Çok sayıda öğretmen ve kamu görevlisi  eğitimini bu okuldan almıştı.
    Ancak son yıllarda köylerden taşımalı eğitimin başlaması üzerine Harkaçtığı köy İlkokulunun hizmet binaları da kendi kaderine terk edildi.
    Aynı köyde doğan ve yörenin bir insanı olan Öğretmen İbrahim Boysal, emekli olduktan sonra Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfında görev aldı. Bölge tarihi ve kültüründen kaynaklanan konuların hikayelerini yazmaya başladı. Belgesel filmler çekti.  İbrahim Boysal, kendi köyünde bulunan İlkokul binasına sahiplenerek Eğitim Tarihi Müzesi açmaya karar verdi. Eğitim araçları, kitaplar, tarihi eşyalar ve belgeleri, resimleri derledi.  Harabe haldeki binalar tamir edildi. Ve ortaya  Kadirli’nin Eğitim Tarihini yansıtan müze çıktı. Çukurova’da bir örneği bulunmayan sade ama anlamlı bir bilim ve kültür merkezi ortaya çıktı.
    Sayın İbrahim BOYSAL’ın çalışmalarını yakından izleyen gözlem yapan birisi olarak Eğitim Tarihi Müzesinin muhteşem güzelliğini yerinde gördüm. Halkımızın dilinde unutulmayan bir söz vardır: “Bu dünyada eseri olmayanın yerinde yeller eser” derler ya. Bu sözleri doğrulayan Eğitim Tarihi Müzesinin açılışına öncülük eden İbrahim BOYSAL’ın çalışmaları ve eseri de kendisinden sonra bilim dünyasında parlayan bir ışık olacaktır.  Çukurova’nın sıcak bir gününde 23 Mayıs 2011 Pazartesi günü Kadirli Harkaçtığı köyünde Eğitim Tarihi Müzesi açılmış ve kapılarını herkese açmış olacak.
                                          Kadirli'den görünüş
 
 
 
 
                                          Eğitim Müzesi, Harkaçtığı köyü
                                           Eğitim Müzesinden görüntüler 
                                         İnce Memed heykeli 
 
 
 
                                          Köy hayatından eşyalar 
 
 
                                         Müze binası olarak kullanılan köy damı        
                                         Hu örneği ev 
 
Yaşar Kemal ve kitapları köşesi
                                     
                                         Öğrenciler ders izliyor 
                                          İbrahim Boysal çalışma esnasında 
 
 
 
 
 
                                          Muallim Osman Arıkan ve öğrencileri 
                                         Ahmet Karayel ve öğrencileri, 1940'lı yıllar 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                          Kadirli eşkiyaları Hemite kalesinde , 1930'lu yılar
 
..........................................................................................................................................